تبلیغات
مرکز مطالعات و بررسی سلاح و آموزش نظامی - معرفی نارنجک انداز اتوماتیک XM 307 و تیربار کالیبر سنگین XM312
مرکز مطالعات و بررسی سلاح و آموزش نظامی
مقاومت تا ظهور

با سلام به شما دوست عزیز .
به اطلاع شما میرسانم این وبلاگ فقط و فقط مخصوص اشنایی شما با سلاح های مدرن و پیشرفته میباشد و فقط مدرن ترین , پیشرفته ترین و مجهز ترین سلاح های نظامی در این وبلاگ قرار میگیرند که شامل : مدرن ترین هواپیماها و هلیکوپتر ها , موشک ها , کشتی ها و ناو ها و زیر دریایی ها , تانکها و ماشینهای نظامی , تفنگ ها و ار پی جی ها , واشنایی با سازمان های نظامی مثل سازمان های امنیتی FBI , CIA , PENTAGON و ... میباشد و اشنایی با مراکز تولیدی سلاح های نظامی مثل شرکت لاکهید مارتین و... میباشد.لطفا با دادن نظرات در مورد مطالب , منو در قوی تر کردن مطالب این وبلاگ یاری نمایید.
هر هفته در این وبلاگ مطالب جدیدی قرار میگیرد.شما میتوانید مطالب مورد نظر خود را در قسمت نظرات به من معرفی کنید تا من آن را در وبلاگ قرار دهم , یا میتوانید مطلب را برای من از طریق E-m@il ارسال کنید .
دوستان عزیز دقت کنند که به علت زیادی مطالب مجبور بر آن شدیم مطالب را با موضوعات مختلف دسته بندی کنیم پس اگر دنبال مطلب خاصی می گردید از قسمت موضوعات مطالب می توانید آن را پیدا کنید.
با تشكر
مدیر مرکز مطالعات
Tel: 0916 950 9623
منوی اصلی
مطالب پیشین
موضوعات وبلاگ
وصیت شهدا
وصیت شهدا
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب وبلاگ را اعلام فرمائید.باتشکرآمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :


آرشیو مطالب
لوگوی دوستان
ابزار و قالب وبلاگ
کاربردی
ابر برچسب ها
ارسال شده در جمعه 11 تیر 1395 ساعت ساعت 11 و 37 دقیقه و 34 ثانیه توسط شیخ المجاهدین

موضوع : سلاح نیمه سنگین , 

در سال 1980 ارتش آمریکا برای نیروهای زمینی خود طی طرحی به نام (( توسعه سلاح هدف )) شروع به تحقیقات و سرمایه گذاری بر روی اسلحه های جدیدی کرد. پیمانکار این طرح نیز مجموعه GDATP انتخاب شد. کلیه تسلیحاتی که بر اساس این طرح ساخته شدند با نام کلی XM شناخته می شوند. معروفترین اسلحه های این طرح XM29 OCSW و XM8 و XM 25 هستند که همگی دوستان با این سه سلاح آشنا هستند. در این مقاله به معرفی دو اسلحه دیگر از این طرح میپردازم.
در سال 1980 ارتش آمریکا برای نیروهای زمینی خود طی طرحی به نام (( توسعه سلاح هدف )) شروع به تحقیقات و سرمایه گذاری بر روی اسلحه های جدیدی کرد. پیمانکار این طرح نیز مجموعه GDATP انتخاب شد. کلیه تسلیحاتی که بر اساس این طرح ساخته شدند با نام کلی XM شناخته می شوند. معروفترین اسلحه های این طرح XM29 OCSW و XM8 و XM 25 هستند که همگی دوستان با این سه سلاح آشنا هستند. در این مقاله به معرفی دو اسلحه دیگر از این طرح میپردازم. یکی نارنجک انداز اتوماتیک XM307 و دیگری تیربار کالیبر سنگین XM312. این دو اسلحه به صورت مشترک تحقیق و سرمایه گذاری شدند. علت سرمایه گذاری مشترک بر روی این دو اسلحه به صورت همزمان این است که ترکیب موثر این دو اسلحه میتواند قدرت بازدارندگی و دفاعی خوبی را برای نیروهای زمینی فراهم آورد.

در تصویر زیر به شباهتهای این دو سلاح در طراحی آن توجه کنید.


 
 

نارنجک انداز تمام اتوماتیک( XM307ACSW (Advanced Crew Served Weapon

نارنجک انداز XM307 یک نارنجک انداز تمام اتوماتیک است که قادر به شلیک گلوله های انفجاری با کالیبر 25*59 mm است. این اسلحه مجهز به سیستم کنترل آتش الکترونیکی میباشد و همچنین توان شلیک گلوله های Air-Bursting را نیز دارد. ترکیب این سیستم کنترل آتش الکترونیکی و گلوله های AB قدرت وحشتناکی به این اسلحه میبخشد به طوریکه این اسلحه میتواند در محیطهای باز یا بسته و بدون شلیک مستقیم به هدف با نفرات دشمن درگیر شد. نوع دیگر مهمات این نارنجک انداز ، مهمات Heat است. همینطور مهمات اشک آور ، مهمات FRAG point-detonating ، مهمات HEDP ، مهمات AP ، مهمات LESS - Lethal و مهمات مشقی که هر یک در موارد مخصوص به خود کاربرد دارد. مثلا مهمات HEDP برای درگیری با زرهپوشهای دشمن در نظر گرفته شده است. مهمات AP (Anti – Personnel) علیه نفرات دشمن کاربرد دارد. مهمات LL نیز برای نفوذ در استحکامات و ساختمانهای دشمن کاربرد دارد.
این نارنجک انداز با فشار گاز کار میکند. شاتون این نارنجک انداز در انتها به بولت اصلی اسلحه چفت میشود. همچنین لوله نیز به بولت اصلی اسلحه چفت میشود. نتیجه این کار این است که این نارنجک انداز دارای کمترین لگد ممکن است. تغذیه اسلحه نیز به وسیله نوار فشنگ انجام می گیرد. وقتی که اسلحه برای اولین شلیک آماده میشود بولت اصلی اسلحه در عقب اسلحه قفل میشود و پس از شلیک گلوله اول شاتون اسلحه مجددا بولت اصلی و لوله را به عقب میبرد و بولت اصلی را قفل میکند و همچنین گلوله بعدی را در محفظه شلیک میکشاند.
واحد کنترل آتش اسلحه نیز شامل یک دوربین که هم در شب و هم در روز کاربرد دارد میشود. این دوربین که مجهز به IL (Intgrall Laiser ) میباشد امکان اندازه گیری دقیق مسافت تا هدف را برای اسلحه فراهم می آورد. این نارنجک انداز در دو درجه متناسب شده ارگونومی طراحی شده است. در مدل استاندارد دگمه های سیستم کنترل آتش در زیر چشمی اسلحه قرار دارند و در مدل دیگر دگمه ها در قسمت ما بین دو دست قرار میگیرند. هر شخص به نسبت راحتی خویش یکی از این دو مدل را انتخاب میکند. همچنین مدل مخصوصی از این نارنجک انداز نیز مخصوص خودروها ساخته شده است که دارای دو محفظه تغذیه است. به این صورت که دو نوار فشنگ در اسلحه قرار می گیرد. به عنوان مثال یک نوار فشنگ از نوع AP برای درگیری با نفرات دشمن و نوار فشنگ دیگر از نوع HEDP برای درگیری با زرهپوشهای دشمن است. کاربر این اسلحه تنها با تعویض سوییچ میتواند یکی از این دو را به سرعت انتخاب یا تعویض کند.مشخصات نارنجک انداز تمام اتوماتیک XM307 ACSW


کشور سازنده : ایالات متحده
شرکت سازنده : GDATP
طول کلی اسلحه : 132 cm
وزن کلی اسلحه به انضمام سه پایه : 22.7 kg
ریتم آتش : 250 گلوله در دقیقه


تیربار کالیبر سنگین XM312


تیربار کالیبر سنگین Browning M2 در ارتش آمریکا بیش از 80 سال مشغول خدمت بود و در این مدت کارنامه درخشانی از خود بر جای گذاشت. ولی به دلیل ضعفهایی که داشت می بایست کم کم از خدمت کنار رود و جای خود را به تیربارهای جدید بدهد. یکی از مهمترین ضعفهای تیربار M2 سنگینی این تیربار بود به همین دلیل ارتش آمریکا به یک تیربار کالیبر سنگین با وزن سبک اعلام نیاز کرد. در سال 2005 نخستین نمونه های تیربار XM 312 برای تست های ابتدایی تحویل نیروهای نظامی ایالات متحده گردید. این تیربار (اگر نگوییم سبکترین) یکی از سبکترین تیربارهای کالیبر سنگین حال حاضر جهان به شمار میرود. وزن این تیربار با سه پایه آن رقم باور نکردنی 19 کیلوگرم است. همین سبکی این تیربار باعث شده است که به وسیله دو نفر به راحتی قابل حمل باشد. این تیربار به وسیله نوار فشنگ از سمت چپ تیربار تغذیه میشود و به وسیله جعبه فشنگهای 50 تایی ساپورت میشود. برد موثر این تیربار نیز 1600 متر ذکر شده است. ریتم آتش این تیربار 260 گلوله در دقیقه میباشد که به نسبت تیربارهای هم رده خود رقم پایینی است و نسبت به تیربار M2 چهل گلوله در دقیقه کاهش یافته است. به همین سبب از این تیربار تنها علیه اهداف زمینی استفاده میشود. چرا که با این ریتم آتش پایین به سختی می توان با هواگردهای تندرو مقابله کرد. این تیربار نسبت به تیربار M2 افزایش خوبی در دقت و هدفگیری داشته است.

این تیربار با فشار گاز مسلح میشود و لوله آن به وسیله هوا خنک میشود و سیستم کاهش لگد این اسلحه نیز همانند نارنجک انداز XM307 است. سیستم تغذیه این تیربار به نسبت تیربار قدیمی آمریکا پیچیده تر شده است. کاهش وزن تیربار ، سیستمهای تشکیل دهنده آتش تیربار و موارد دیگر ، مواردی هستند که قیمت این تیربار را به میزان قابل توجهی افزایش داده اند. هدف اصلی ساخت تیربار XM312 این است که به کمک نارنجک انداز XM 307 بتواند سد دفاعی مستحکمی برای نیروهای خودی فراهم آورد همچنین حجم آتش بالای ترکیب این دو اسلحه پوشش مناسبی برای نیروهای خودی به شمار میرود.
مشخصات تیربار XM 312

کشور سازنده : ایالات متحده
شرکت سازنده : GDATP
کالیبر : 12.7*99 mm
وزن : 19 کیلوگرم با سه پایه
طول اسلحه : No Data
طول لوله : No Data
تغذیه : به وسیله چعبه نوار فشنگ 50 تایی
ریتم آتش : 260 گلوله در دقیقه
برد مفید: 1600 متر